کارشناس هلیوم، فیل کرنبلوث (Phill kornbluth) در آخرین بخش از سری وبینارهای سه گانه‌ی “پهنای باند در کسب و کار شما”  طراحی شده توسط تلویزیون Gasworld، اظهار داشته است که انتظار ندارد که کمبود هلیوم برای مدتی طولانی در آینده اتفاق بیفتد.

کرنبلوث مدیر شرکت هلیوم کرنبلوث اعلام کرد بیماری همه گیر ویروس کرونا باعث خاتمه ناگهانی دو ساله کمبود هلیوم ، معروف به کمبود هلیوم 3.0 شده است.

 او گفت: اخیرا صنعت گاز با کمبود شدیدی از هلیوم مواجه بوده است که از فوریه سال 2018 شروع شد و به مدت دو سال طول کشید و این کمبود در اثر کاهش عرضه ی منابع موجود اتفاق افتاده است و تقاضای خارج از کنترل در آن تاثیری نداشته است.

چهار شرکت از پنج شرکت عرضه کننده هلیوم، مدت زیادی را به مشتریان خود تدارکاتی را اختصاص دادند و این کمبود حدودا یکسال پیش اوج گرفت و حدودا 40درصد از این کمبود در آگوست گذشته به وجود آمده است.

با شروع همه گیری ویروس کرونا، در ابتدا تقاضا در چین کاهش یافت و با انتشار ویروس در سراسر جهان، این امر سریعا حدود 20 الی 25 درصد تقاضا را از بین برد و به کمبود هلیوم پایان داد.

کرنبلوث انتظار دارد عرضه جدید از شرکت Gazprom روسیه، صنعت هلیوم را در تامین بیشتر برای کمبودهای آینده – با فرض بهبود تدریجی اقتصادهای جهان- حفظ کند.

او تاکید کرد که اگر یک بهبود تقاضای v شکل داشته باشیم، ممکن است مجددا به دوران کمبود بازگردیم. اما سناریوی بهبود تدریجی تقاضا و عرضه های جدید هلیوم به بازار محتمل تر است.

کارخانه جدیدی در قطر در پایان امسال تاسیس می شود و احتمالا عرضه ی جدیدی از گسترش شرکت Arzew در الجزایر حاصل خواهد شد و یک منبع تامین هلیوم بزرگ و جدید از شرکت Gazprom در سیبری در سال آینده انتظار خواهیم داشت.

کرنبلوث اظهار داشت انتظار دارد که عرضه های جدیدی که به بازار وارد می شوند، افزایش تقاضای پس از کووید 19 را جبران می کنند و در سه ماهه ی آینده مازاد فعلی جبران خواهد شد و احتمالا آخرین کمبود را در این چرخه شاهد بوده ایم.

کرنبلوث در ادامه افزود: منبع گاز هلیوم Gazprom بسیار بزرگ است و وقتی به بهره برداری از آن برسیم دیگر کمبودی وجود ندارد و صنعت باید نگران عرضه ی بیش از حد باشد.

او اضافه کرد: بازار هلیوم بادکنک های مهمانی نیز در حال حاضر در ایالات متحده بهبود یافته است.

2025 – یک بازار بسیار متفاوت

کرنبلوث پیش از این، در اواسط دهه، پیش از آن که هیچ اثری از ویروس کرونا در جهان باشد، یک بازار هلیوم بسیار متفاوت را در کنفرانس گازهای صنعتی MENA در دبی پیش بینی کرده بود.

در مورد چشم انداز بلندمدت و پروژه های توضیح داده شده در بالا، کرنبلوث اعلام کرده بود که تا سال 2025، هنگامی که مجموعه ای از پروژه های جدید به جریان بیفتد، بازار جدیدی پیش روی ما خواهد بود. او ادامه داد: احساس من این است که پس از راه اندازی کارخانه Gazprom در سال 2021، عرضه بیش از حد محتمل تر از کمبود باشد . پیام این است که طی چند سال آینده پروژه های زیادی روی کار می آیند و این هیجان انگیز است زیرا مدتیست که چنین چشم اندازی نداشته ایم.

بنابراین یک بازار بسیار متفاوت در سال 2025 می تواند وجود داشته باشد . اما مثل همیشه پیش بینی چنین وقایعی کار آسانی نیست.

کمبود گاز هلیوم

خلاصه ای از پروژه های هلیوم: پیشرفت در فصل پیش

شرکت Desert Mountain Energy در ماه آگوست اعلام کرد که عملیات تکمیل و آزمایش این شرکت در دو چاه هلیوم در حوضه هولبروک آریزونا آغاز شده است. براساس اعلام این شرکت، هر دو چاه دارای جریان گاز قابل توجهی از تجمع چندین منطقه هستند که هرکدام به وسعت بیش از 180 فوت است که هلیوم و سایر محتوای آن هنوز مشخص نشده است.

مراحل تکمیل و ارزیابی شامل ورود به چاه های پوشیده، از بین بردن پوشش ها در مکان های انتخاب شده مربوط به مناطق پیش بینی شده، آزمایش فشار و میزان جریان گاز از حفره ها و نمونه گیری گاز برای ارزیابی کامل محتوای گاز.

شرکت DME اعلام کرده که پیش بینی می کند کار تکمیل و آزمایش با نتایج موجود در چند هفته آینده کامل شود.

شرکت رویال هلیوم در ماه ژوئیه اعلام کرد که آنالیز نهایی را از نظر سنجی مغناطیسی سه محوری انجام شده بر روی زمین های مجاز هلیوم Climax واقع در جنوب غربی استان ساسکاچوان در کانادا انجام داده است. این برنامه مجموعه داده ها و تصاویری را تولید می کند که اهداف حفاری را در سطح امکانات ساختاری بزرگی که در بررسی لرزه نگاری 2019 مشخص شده است، تصفیه می‌کند.

همچنین در ماه ژوئیه، چین گزارش داد که اولین کارخانه بزرگ تولید هلیوم خود را در تلاش برای کاهش وابستگی به واردات ایالات متحده آغاز کرده است. به گزارش South China Morning Post، دانشمندانی که در این مرکز کار می‌کنند، واقع در داخل یک کارخانه پردازش گاز طبیعی در یانچی، نینگشیا، در حال استخراج هلیوم به عنوان محصول جانبی گاز طبیعی هستند. براساس اعلام آکادمی علوم چین انتظار می‌رود که این کارخانه اولین تأسیسات در چین است که می تواند در مقیاس تجاری هلیوم تولید کند.

در پایان ماه ژوئن، شرکت Tumbleweed Midstream، اعلام کرد که سه توافق نامه جمع آوری و پردازش طولانی مدت جدید را که تولید هلیوم را در کارخانه هلیوم Ladder Creek Helium در شرق کلرادو ، ایالات متحده 4 برابر کرده است، امضا کرده است.

Tumbleweed اظهار داشت دو توافق جدید حجم ورودی کارخانه را بیش از دو برابر افزایش داده و به 12 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی در روز (MMcf/d) رسانده است، در حالی که پیش‌بینی می شود قرارداد سوم تولید را طی 90 روز آینده 3 تا 5 میلیون فوت مکعب در روز در روز افزایش دهد. افزایش توان حاصل از این سه توافق، تولید روزانه هلیوم کارخانه را به بیش از 200000 فوت مکعب در روز یا تقریباً 65 میلیون فوت مکعب (65 MMcf) در سال افزایش می دهد.

و شرکت Renergen از آفریقای جنوبی اخیراً گزارشی از منابع احتمالی هلیوم را به عهده گرفته است که حاکی از تولید حجم بین 30 تا 344 میلیارد فوت مکعب (BCF) هلیوم است. این شرکت می گوید که معتقد است پروژه گاز ویرجینیا در آفریقای جنوبی، توانایی تأمین کل تقاضای هلیوم جهان را برای دهه ها دارد، اگرچه توجه به این نکته مهم است که صحبت از ذخایر احتمالی با ذخایر واقعی اثبات شده بسیار متفاوت هستند.

منبع: gasworld , Issue 185, September 2020