آینده گاز هلیوم پرسشی است که خیلی وقت ها فعالین صنعت گاز در ذهن خود دارند. اگرچه از چند سال پیش نوسان های زیادی، هم در مقدار عرضه و هم در قیمت جهانی هلیوم را شاهد بوده ایم،  اما کمبود جهانی و به هم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضای هلیوم در ماه های تیر و مرداد 98 به اوج خود رسید و ما از آن تاریخ تاکنون شاهد بالاترین قیمت های جهانی هلیوم هستیم.
آقای فیل کورن بلوت (Phil Kornbluth) رئیس شرکت مشاوره ای هلیوم کورن بلوت که در ایالات متحده مستقر است، در آخرین نشست دنیای گاز (Gas World) در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، که در ماه دسامبر 2019 در دوبی برگزار شد سخنرانی جالبی در مورد این پرسش کرد که خلاصه ای از مطالب ایشان را به اطلاع علاقه مندان و فعالین صنعت گاز می رسانیم.

ایشان در سخنرانی خود به موارد زیر اشاره کرد:
1- از حدود یکسال پیش یک عدم تعادل درعرضه و تقاضای هلیوم را در بازار جهانی شاهد بوده ایم که در ماه های ژوئیه و اوت 2019 این عدم تعادل به اوج خود و به حدود 40% رسید. اما الان این عدم تعادل کاهش پیدا کرده و با حدود 10% تقاضای بیشتر نسبت به عرضه در بازار روبرو هستیم.
2- علت عدم تعادل شدید در بازار در ماه های ژوئیه و اوت این بود که کارخانه های اکسون موبیل (ExxonMobil) و آرزئو (Arzew) بعلت تعمیرات تعطیل شدند، و عدم تعادل را از حدود 10% به حدود 40% رساندند.
3- بنابراین علت عدم تعادل بیشتر از آنکه به افزایش تقاضا مربوط باشد، به کمبود عرضه مربوط می شد.
4- اما چشم انداز آینده این است که این عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در آبنده نزدیک و در نیمه دوم سال 2020 کاهش پیدا کند.

اگرچه سخت است که با اطمینان از وضعیت به بهره برداری رسیدن پروژه های جدید تولید گاز هلیوم در سال 2020 و سالهای آینده با اطمینان کامل صحبت کنیم، ولی پروژه های زیر در دست اقدام است:

  • پروژه Arzew در الجزایر، با ظرفیت 425mmcf که پیش بینی می شود در سه ماهه سوم سال 2020 به بهره برداری برسد.
  • پروژه تکمیلی قطر، با ظرفیت 425mmcf که پیش بینی می شود آن هم در سه ماهه سوم سال 2020 به بهره برداری برسد.
  • پروژه عظیم Amur گازپروم در روسیه، با ظرفیت 700mmcf که پیش بینی می شود در سه ماهه دوم سال 2021 به بهره برداری برسد.
  • البته پروژه های دیگری هم هستند که تا سال 2025 انتظار میرود به بهره برداری برسند.
  • در پایان سال 2021 انتظار میرود که میزان عرضه و تقاضا کاملا متعادل باشد و شاید هم بطور جزئی میزان عرضه بیشتر باشد.

بنابراین می توانیم بگوییم که در دسترس بودن گاز هلیوم در نیمه دوم سال 2020 به مراتب از سال 2019 بهتر خواهد بود، اگرچه که نمی توانیم بگوییم تعادل کاملاً برقرار خواهد شد. اما در سالهای بعد تا سال 2025 چشم انداز دیگری در پیش رو است.

مطلب بالا خلاصه ای از سخنرانی آقای فیل کورن بلوت بود. قابل ذکر است که 3 پروژه بهره برداری گاز هلیوم در کشور قطر از منبع گازی گنبد شمالی بعنوان مواد اولیه استفاده میکنند که در سمت ایرانی این منبع – پارس جنوبی – تا به حال به علت روابط نامناسب تجارت خارجی ایران با کشور های دارای تکنولوژی، تا بحال سرمایه گذاری قابل توجهی انجام نشده است.
امیدواریم که مطلب بالا برای فعالین صنعت گاز و مصرف کنندگان گاز هلیوم جالب توجه بوده باشد.
واحد بازرگانی خارجی
شرکت فرافن گاز تهران
اسفند 1398