دوره ی HSE-MS که مخفف عبارت health,safety,environment management system می باشد به معنای سیستم مدیریت ایمنی، سلامت و محیط زیست است. سیستم های مدیریتی به طور کلی فرایندهایی برای نظم دهی به سازمانند. آموزش سیستم مدیریت HSE شامل تمام جنبه های کلی پیاده سازی HSE در محل کار است. اصطلاح HSE-MS امروزه درباره فرایند به کارگیری HSE در محل کار اطلاق می شود. هرچند به طور تخصصی به معنای پیاده سازی یک سیستم استاندارد و مدون میباشد.
شرکت فرافن گاز تهران به عنوان یکی از برترین شرکت های تولید کننده انواع گازهای صنعتی و آزمایشگاهی، تلاشی زیادی در راستای بهبود کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان با افزایش سطح دانش و اطلاعات ایمنی کارکنان خود دارد.
کلیات دوره HSE-MS با دید وسیع و کلان به مقوله HSE می پردازد. در این بخش به کاربردها و چگونگی پیاده سازی HSE-MS در محل کار پرداخته می شود.
شناسایی و ارزیابی خطرات
شناسایی و ارزیابی خطرات محیط کار منوط به تسلط در تعاریف و همچنین داشتن تجربه و اطلاعات گسترده است. روشهای شناسایی و ارزیابی خطرات به شرح توضیح داده میشود. نحوه تشخیص خطر در محیط های مختلف و ارائه چند مثال در این مورد ارائه می شود.
مدیریت ریسک
به جهت کنترل خطرات شناسایی شده در مرحله قبل برنامه مدیریت ریسک اعمال می گردد. برنامه اصلی مدیریت ریسک و مراحل آن در برخورد با انواع مخاطرات موثر و کلیدی است. مدیریت ریسک به نوعی روش کاهش ریسک و افزایش سطح ایمنی در فضای مد نظر منجر می شود. مدیریت ریسک در دوره HSE MS به بیان کلی چگونگی رفتار دربرابر مخاطرات میپردازد و جزییات آن به دوره های تخصصی تر ارجاع داده می شود.
ارزیابی ریسک
روشهای ارزیابی ریسک بسیار متنوع و تخصصی هستند با این حال معرفی این روشها و تناسب آنها با جنس کار در دوره HSE MS اتفاق می افتد. نحوه محاسبه ریسک در هر روش به صورت موردی و کوتاه بیان شده و عموما مثال کوتاهی در این زمینه ارائه می شود. آشنایی افراد با انواع روش های ارزیابی ریسک به انتخاب بهترین روش ارزیابی ریسک کمک می کند.

معرفی دستورالعمل ها و روش های اجرایی
در زمینه یکپارچه سازی سیستم مدیریت HSE مانند سیستم های مدیریتی دیگر دستورالعمل ها و روش های اجرایی متنوعی وجود دارد.تعریف و تفاوت دستورالعمل با روش اجرایی یکی از مواردی است که در بخش تعاریف و اصطلاحات به آن اشاره میشود و فرد با مفهوم آنها از قبل آشنا شده است. معرفی دستورالعمل ها و روش های اجرایی در HSE با نشان دادن یک نمونه از هرکدام امکانپذیر و مناسب به نظر میرسد.
بندهای سیستم مدیریتی HSE
پس از بیان تعلیمات عمومی دوره HSE-MS به تاریخچه و معرفی سیستم HSE-MS به طور سیستمی پرداخته میشود. معرفی بندهای استاندارد ها و سیستم های مدیریتی و نحوه ممیزی آنها در این مورد باعث تکمیل شدن آموزش و جمع بندی مطالب می شود و دوره HSE-MS به پایان می رسد.
فواید شرکت در دوره HSE MS عبارتند از:

  • آشنایی با مفاهیم سیستمی و کلی HSE
  • آشنایی با ممیزی و ارزیابی HSE-MS
  • بهبود رزومه شغلی
  • آمادگی برای فرصت های شغلی HSE
  • آشنایی با الزامات و مبانی HSE ( بهداشت، ایمنی، محیط زیست و مفاهیم مرتبط)

در کارگاه یک روزه ای که با مشارکت شرکت مهندسی نیرومند پلیمر پارس در فرافن گاز تهران برگزار گردید، اصول ایمنی، سلامت و محیط زیستی که باید در فرافن گاز تهران رعایت نمود، مطرح شد.