از گذشته تا به امروز بادکنک آرایی عضو ثابت تزینات جشن ها و مراسم ها بوده است ولی تفاوت امروزه با گذشته در گاز مورد استفاده ی آن می باشد. امروزه جهت بادکنک آرایی از گاز هلیوم استفاده میشود که به این بادکنک ها اصطلاحا بادکنک هلیومی نیز گفته می شود.

اما چرا  گاز هلیوم؟

هلیوم (Helium) با نشان شیمیایی He یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی 2 و وزن اتمی 4 است. این عنصر، بی‌بو، بی‌رنگ، بی‌مزه، غیرسمّی، از دیدگاه شیمیایی بی‌اثر و تک اتمی است که در جدول تناوبی در بالای گروه گازهای نجیب قرار دارد. دمای ذوب و جوش این ماده در میان دیگر عنصرها بسیار پایین است به همین دلیل در دمای اتاق و البته در بیشتر موارد به صورت گازی است.

خاصیت سبک تر بودن هلیوم نسبت به هوا باعث می شود بادکنک های پر شده با این گاز بالا بروند و همچنین بی اثر بودن و بی خطر بودن هلیوم است که این گاز را به یک گاز رایج در مصارف تزیینات جشن ها تبدیل کرده است.

کپسول های گاز هلیوم بادکنک موجود در بازار انواع مختلفی دارند که برخی یکبار مصرف با فشار کاری پایین تر و برخی کپسول های  بدون درز با فشار کاری بالا و ظرفیت گاز بالاتر می باشند.

آیا گاز هلیوم مورد استفاده در بادکنک آرایی با گاز هلیومی که در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد یکسان هستد؟

پاسخ این سوال منفی است، هر گاز هلیومی که خلوص پایین تر از 99.99% و بالاتر از 80% داشته باشد، بعنوان “هلیوم گرید بادکنک” منسوب می شود که موجب بالارفتن بادکنک ها شده و کم ترین درصد خلوص را داراست، در حالیکه هلیوم با گریدهای بالاتر بیشتر در مصارف آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه گرید های مختلف گاز هلیوم و سایر کاربرد های آنها را بررسی می کنیم

گریدهای متداول گاز هلیوم:

گاز هلیوم دارای گریدهای مختلفی میباشد که هر کدام از آنها کاربردهای متفاوتی دارد که به بررسی آنها می پردازیم.

گاز هلیوم گرید6 (خلوص 99.9999 %)

هلیوم 6.0 بعنوان یکی از نزدیک ترین گریدها به درجه خلوص 100% ، برای ساخت چیپ های نیمه هادی – وافرهای کوچکی که نیرو را پشت تلفن های همراه, رایانه ها, تبلت ها, تلویزیون و …شما می فرستند-  همچنین در آزمایشگاه های تحقیقات علمی, برش لیزر, دستگاه های ام. آر. آی., و بعنوان گاز حامل در کروماتوگرافی استفاده می شوند.

گاز هلیوم گرید5.5(خلوص 99.9995%)

همانند هلیوم 6.0, گاز هلیوم فوق العاده خالص 5.5 عموما “گرید تحقیقاتی” در نظر گرفته می شود و همچنین در کروماتوگرافی و فرآیندهای نیمه هادی، همانند تحقیقات آزمایشگاهی، MRI، بعنوان گاز محافظ در جوشکاری، خنک کننده گاز برای فیبر نوری, و صنایعی که به گاز هلیوم نسبتا خالص نیاز دارند، استفاده می شود.

گاز هلیوم گرید5 (خلوص 99.999 %) پرمصرف ترین

گاز هلیوم گرید 5 خلوص بالا نیز به طور وسیعی برای کروماتوگرافی، طیف سنجی جرمی، و تحقیقات آزمایشگاهی ویژه وقتی که هلیوم با خلوص بالاتر مورد نیاز نمی باشد, مانند بالن های هواشناسی و بالن های کوچک استفاده می شود. البته در کشور ما این گاز به عنوان گاز بادکنک استفاده می شود.

گاز هلیوم با خلوص کمتر از 99.999% و بیشتر از 99.99%

گاز هلیوم گرید صنعتی، مصارف متنوعی دارد که می توان موارد زیر را نام برد:

مصارف نظامی، برودتی

 پرفشار کردن و پاکسازی مخزن یا لوله،

 برای اتمسفر کنترلی در تولید مواد،

 بعنوان گاز پوششی در جوشکاری،

در ترکیبات تنفسی برای قواصی،

نشتی یابی،

سرد کننده در راکت،

کاربردهای پزشکی،

 بعنوان گاز حامل در تجزیه و تحلیل پسماندها،

صنعت بالن و بادکنک و …