به گزارش ایسنا، شرکت “زیروآویا”(ZeroAvia) شرکتی که خود را پیشگام در کربن زدایی پروازهای تجاری معرفی می‌کند، ادعا می‌کند که اولین پرواز آزمایشی یک هواپیمای دارای سلول‌های سوخت هیدروژنی در جهان را انجام داده است. این پرواز تاریخی در مرکز تحقیق و توسعه این شرکت در “کرانفیلد” انگلیس انجام شده است.

“وال میفتاخوف” رئیس این شرکت گفت: اینکه این موفقیت به ما چه احساسی داد، در وصف نمی‌گنجد و همچنین برای همه علاقه مندان به پرواز با انتشار کربن صفر و بدون آلاینده لذت بخش است. در حالی که تاکنون برخی از هواپیما های آزمایشی با استفاده از پیل‌ های سوختی هیدروژن به عنوان منبع تغذیه خود پرواز کرده‌اند، اما اندازه این هواپیمای مسافربری که هم اکنون در بازار موجود است، نشان می‌دهد که مسافران به زودی خواهند توانست در یک پرواز با میزان انتشار کربن صفر مسافرت کنند.

این موفقیت با یک هواپیمای 6 نفره به نام “Piper” کلاس M حاصل شد که ابتدا از زمین برخاست، یک الگوی مداری کامل را پرواز کرد و در نهایت با موفقیت فرود آمد.

این شرکت ادعا می‌کند که این پرواز آزمایشی اولین گام برای انتقال سوخت‌ های فسیلی آلوده،  به هیدروژن با انتشار کربن صفر به عنوان منبع اصلی انرژی  هواپیماهای تجاری است.

“رابرت کورتز” وزیر هوانوردی انگلیس گفت: هوانوردی کانون نوآوری است و فناوری خارق‌العاده “زیروآویا” همه ما را یک قدم به آینده‌ای پایدار برای سفرهای هوایی نزدیک می‌کند و این نه تنها برای این شرکت خوب است، بلکه برای همه جهان نیز مفید است.