گازها:

گاز یکی از چهار حالت ماده است که در آن نیروهای موجود بین مولکول ها به مراتب ضعیف‌‌تر از انرژی جنبشی آن است ،بنابراین مولکول های گاز سریعا پخش شده و  درهر ظرفی که قرار بگیرندآن را پر می‌کنند.

دو مدل از گاز، گاز آزمایشگاهی و گاز صنعتی به صورت تجاری عرضه می شوند. گازهای آزمایشگاهی دارای خلوص و گرید بالا می باشند و از حساسیت بالایی برخوردار هستند و می توان به کاربرد آن ها در دستگاه کروماتوگرافی گازی به عنوان گاز حامل  ، طیف سنجی  و به عنوان گاز کالیبراسیون دستگاه ها و …  اشاره کرد. گاز های صنعتی دارای خلوص و گرید بالایی نمی باشد اما کاربرد فراوانی دارند از جمله جوشکاری، برش فلزات، نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاه‌ها، صنایع شیمیایی و دارویی، صنایع فولاد و آلومینیوم، صنایع غذایی، صنایع هسته‌ای و … .

طبقه بندی گازها

گازها معمولا به چند روش طبقه بندی می شوند، مهمترین و متداول ترین آنها به شرح زیر می باشد که به اختصار معرفی می گردند.

 • طبقه بندی از لحاظ درجه خلوص
 • طبقه بندی از لحاظ قابلیت اشتعال
 • طبقه بندی از لحاظ ماهیت شیمیایی و یا واکنش پذیری
 • طبقه بندی از لحاظ کاربری

طبقه بندی از لحاظ درجه خلوص

خلوص گاز در واقع نشان دهنده کیفیت گاز می باشد و بر اساس میزان مجموع ناخالصی های موجود در آن محصول مشخص می گردد. خلوص گاز را عموما به صورت درصدی نشان می دهند. همچنین خلوص گاز را با گرید نیز نمایش می دهند. گرید گاز برابر است با تعداد 9 های قید شده در خلوص گاز برای مثال خلوص 99.999% را گرید 5 می نامند.

گازها را بر حسب درجه ی خلوص، به سه گروه تقسیم می شوند:

 1. گازهای صنعتی با درجه خلوص پایین ،دارای گرید 4.0 به پایین
 2. گازهای آزمایشگاهی با درجه خلوص بالا(High-purity gases) دارای گرید 5.0الی6.0
 3. گازهای آزمایشگاهی فوق خالص (Ultra high-purity gases) دارای گرید6.0 به بالا

طبقه بندی از لحاظ قابلیت اشتعال

 1. گازهای آتشگیر (Flammable gases): محصولاتی هستند که در صورت نسبتی مشخصی از آن ها با اکسیژن و یا هوا و یا هر عامل اکسید کننده دیگر منفجر می شوند. مانند:گاز متان ، پروپان ، هیدروژن و… .
 2. گازهای غیرآتشگیر(Non-flammable gases)

طبقه بندی از لحاظ ماهیت شیمیایی و یا واکنش پذیری

گازهای بی اثر یا خنثی(Inert gases): این گازها در شرایط معمول میل واکنش ندارند. معمولا بی رنگ و بی بو، غیر آتشزا و غیر سمی هستند. مانند گازهای نیتروژن ، هلیوم و… .

گازهای خورنده (Corrosive and aggressive gases):این گاز ها سبب خوردگی و یا از بین رفتن متریال و بافت مواد می شوند. برخی از این گاز ها در حضور آب واکنش می دهند و علاوه بر خورندگی میتوانند آتشزا ، سمی و یا اکسید کننده باشند. مانند: هیدروژن کلراید

گازهای سمی(Toxic gases):این گازها می توانند اثر کشنده داشته باشند. تماس با گازسمی منجر به سوختگی شیمیایی پوست و ریه ها می شود. مانند:هیدروژن سولفاید ، سولفور دی اکسایدو… .

گازهای اکسید کننده (Oxidizing gases): این گازها خود نمی سوزند ولی به عمل سوختن كمك می كنند .مانند: اکسیژن ، نیتروزاکسایدو… .

طبقه بندی از لحاظ کاربری

 • گاز صنعتی
 • گاز آزمایشگاهی
 • گاز طبی

درنهایت ، ما می توانیم همه موارد بالا را تولید و تامین کنیم و این کار را  با درک درست از نیاز مشتریان عزیز و با دانش فنی بالا انجام خواهیم داد و تضمین می کنیم دقیقاً آنچه را که لازم دارید دریافت خواهید کرد.

فرافن گاز تهران تامین کننده انواع گازهای خالص آزمایشگاهی همانند آرگون، هلیوم، هیدروژن، نیتروژن، دی اکسید کربن، مونوکسید کربن و بیش از 30 نو گاز دیگر در گرید های 5، 5.5 و 6 می باشد. همچنین علاوه بر تامین گازهای آزمایشگاهی، فرافن گاز تهران تولید کننده انواع گازهای صنعتی مانند آرگون صنعتی، اکسیژن صنعتی، هیدروژن صنعتی و … نیز می باشد.