توضیحات

گاز آرگون

آرگون از واژه یونانی به معنی تنبل گرفته شده است . آرگون سومین عضو از خانواده گازهای نجیب (بی اثر) در جدول تناوبی است که با فرمول شیمیایی Ar و عدد اتمی 18 نشان داده شده است. گاز آرگون گازی بی بو ،بی رنگ ،که تحت تأثیر ولتاژ بالا به رنگ متمایل به آبی روشن در می آید. گاز آرگون از تقطیر جز به جز هوای مایع به دست می آید زیرا اتمسفر زمین حاوی 0.94 % آرگون می باشد.

تاریخچه

آرگون که در زبان یونانی به معنی غیرفعال است به ماهیت شیمیایی غیر فعال آن اشاره دارد. در سال ۱۷۸۵ هنری کاوندیش احتمال داد که در هوا آرگون وجود دارد. لرد رایلی و ویلیام رمزی در سال ۱۸۹۴ توانستند با حذف نیتروژن، اکسیژن، کربن دی اکسید و آب از هوا، آرگون را جداسازی کنند. همچنین آرگون در سال ۱۸۸۲ در پی تحقیقات مستقلی توسط نوال و هارتلی به صورت نوارهایی در طیف رنگی هوا مشاهده شد، گرچه آن ها نمی توانستند عنصر سازنده این خط‌ ها را شناسایی کنند. آرگون اولین گاز نجیبی بود که شناسایی شد.

منابع گاز آرگون

متداول ترین منبع تامین گاز آرگون استخراج آن از دستگاه جداسازی هوا می‌باشد. حدودا %0/93 از حجم هوا آرگون است. از ستون تفکیک هوای اصلی از طریق یک ستون ثانویه یک جریان خام آرگون دارای حدود %5 اکسیژن خارج می‌شود. آرگون خام بعدا خالصتر شده تا خلوص‌های تجاری متنوع آرگون را تولید کند. گاز آرگون را همچنین میتوان از جریان خروجی بعضی از کارخانه‌های تولید آمونیاک نیز بازیافت نمود. استفاده از این گاز در جوش قوس الکتریکی سبب تولید گازهای کربن مونواکسید و گاز کربن دی اکسید می شود. همچنین ممکن است اکسیدهای نیتروژن و اوزون تولید شود.

کاربردهای گاز آرگون

 • گاز آرگون متداول­ترین گاز حامل در کروموتوگرافی گازی است.
 •  گاز انتخابی اسپکترومتری ICP است.
 • در اسپکترومتری جذب اتمی به عنوان گاز پوششی در کوره گرافیتی به کار می­رود.
 •   بیشترین کاربردگاز آرگون چه به صورت خالص و چه در مخلوط، استفاده از آن به عنوان گاز محافظ در جوش قوس الکتریکی است.
 • در ترکیب با فلورین یا هلیوم در لیزرهای اگزایمر استفاده می­شود.
 • به عنوان گاز عایق در پنجره ­های چند جداره و با بازده بالا استفاده می­شود.
 •  یکی از گازهای اساسی برای پر کردن لامپ­های رشته­ای است که معمولاً در مخلوطی به همراه نیتروژن، کریپتون یا نئون به کار می­رود.همچنین این گاز برای استفاده در لوله ­های شب­تاب در ترکیب با نئون، هلیوم و جیوه و برای استفاده در تیوپ­ های رادیویی تیراترون در ترکیب با نئون استفاده می­شود.
 •  فرآیند کربن­ زدایی آرگون-اکسیژن (AOD) متداولترین روش برای پالایش استیل زنگ­ نزن است و از هر دو گاز به مقدار زیاد در این فرآیند استفاده می­شود.
 • در صنایع آهن و استیل برای جلوگیری از اکسید شدن فلزهای مذاب و نیز گاززدایی و سولفورزدایی استیل وآهن مذاب به کار می­رود.
 • در صنایع دارویی آرگون را با جایگزینی آن با اکسیژن درون محفظه­ های داروهای درون وریدی استفاده می­کنند تا سبب افزایش طول عمر محصولات شود.
 • از این گاز در ترکیب با هیدروژن به عنوان اتمسفر محافظ برای تریتمنت حرارتی برخی فلزات استفاده می­شود، مخصوصاً آن­هایی که مستعد نیتریته شدن در اتمسفر نیتروژن­دار هستند، مانند استیل زنگ­نزن.
 • برای پر کردن کیسه­ های هوای خودروها استفاده می­شود.
 •    از این گاز، R-740، در مخلوط گازی در کاربردهای تبریدی دما پایین و عاری از CFC استفاده می­شود.
 • اغلب در ترکیب با گاز نیتروژنو گاز کربن­ دی­ اکسیدبه عنوان گاز اطفاء حریق پاک به کار می­رود، چراکه ویژگی خنثی بودن آن سبب می­شود به مواد آسیبی نرسد.

اطلاعات فیزیکی و شیمیایی گاز آرگون

عدد اتمی 18
جرم اتمی 39.948 amu
نقطه ذوب -189.2°C
نقطه جوش -185.7°C
شعاع اتمی 71Pm
شعاع کوالانسی 97Pm
شعاع واندروالسی 188 Pm
ساختار بلوری fcc
شکل الکترونی 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6
حالت استاندارد گاز
دوره تناوبی 3
تعداد الکترون لایه ظرفیت 8
رنگ بی رنگ
شماره گروه 18
نام گروه گازهای نجیب
گرمای تبخیر 6.52 KJ/mol
ظرفیت گرمایی 20.786J/mol.k
چگالی(STP) 1.784 g/L
گرمای هم‌جوشی 1.18 KJ/mol
انرژی یونیزاسیون 1520 KJ/mol

فروش گاز آرگون

فرافن گاز تهران تامین کننده آرگون با خلوص های 99.9999%، 99.9995%، 99.999% است. کپسول آرگون و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول آرگون مانند رگلاتور، باندل و .. در فرافن گاز تهران به فروش می رسد. کپسول های آرگون در سایزهای 2 تا 50 لیتری موجود می باشند.

هدف فرافن گاز تهران همواره ارائه گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب متناسب با نیاز مصرف کنندگان می باشد. برای دریافت قیمت گاز آرگون با کارشناسان ما تماس بگیرید.