توضیحات

گاز استیلن

استیلن یا اتین، کوچک‌ترین عضو خانوادهٔ آلکین‌های هیدروکربنی است که با نماد شیمیایی C2H2 نشان داده می شود.

تاریخچه گاز استیلن

در سال 1836 ادموند داوی گاز استیلن را به عنوان ترکیب کربن دار جدیدی از هیدروژن شناسایی کرد. گاز استیلن بار دیگر در سال 1860 توسط شیمیدان فرانسوی مارسلین برتولت که نام استیلن را بر آن گذاشت، کشف شد. برتولت این گاز را با گذراندن بخارات ترکیبات آلی از درون لوله ای داغ و گداخته و جمع کردن خروجی به دست آورد.

سازگاری گاز استیلن

در فشارهای بالاتر از 1bar به طور خود به خود و سریع تجزیه می شود. در حضور مس، نقره و جیوه استیلیدهای انفجاری تشکیل می دهد. از حضور استیلن در برابر آلیاژهایی که بیش از 65% مس دارند، اجتناب شود. از آلیاژهایی که حاوی بیشتر از 45% نقره هستند، در حضور گاز استیلن استفاده نشود. از تماس گاز استیلن با اکسیدکننده ها و ترکیب با گاز اکسیژن جلوگیری شود. استن موجود در سیلندر استیلن با الاستومرها ناسازگار است.

منابع گاز استیلن

گاز استیلن به صورت تجاری از واکنش بین کلسیم کاربید و آب تولید می‌شود و همچنین به عنوان یک محصول ثانویه در تولید گاز اتیلن است.

کاربردهای گاز استیلن

  • از گاز استیلن به عنوان ماده اولیه برای تولید پلاستیک های هادی الکتریسیته مانند پلی استیلن استفاده می شود.
  • گاز استیلن به همراه هوای صنعتی خالص یا نیتروس اکساید به عنوان سوخت در شعله اسپکتروسکوپی جذب اتمی به کار می رود.
  • برای جوشکاری و برشکاری فلزاتی مانند استیل از گاز استیلن به همراه اکسیژن استفاده می شود.
  • گاز استیلن به عنوان منبع کربن در ساخت تولیدات مولکولی مانند نانولوله های کربنی کاربرد دارد.
  • گاز استیلن برای رشد گیاهان به کار می رود و سبب بهبود تشکیل گل های نو می شود.
  • از گاز استیلن به عنوان جزئی از گاز کالیبراسیون در صنایع شیمیایی، نفت و گاز استفاده می کنند.
  • گاز استیلن یکی از اجزای گازهای تست شش است.
  • این هیدروکربن اشباع نشده واکنش پذیری بالایی داشته و در تولید بسیاری مواد شیمیایی به کار می رود.

اطلاعات ایمنی گاز استیلن

استیلن گازی بسیار آتشگیر و محلول است. معمولاً از استن یا DMF به عنوان حلال این گاز در سیلندرهای مخصوص استیلن استفاده می شود. گاز استیلن می تواند با هوا مخلوطی انفجاری ایجاد کند. گاز استیلن می تواند در حضور اکسیدکننده ها به شدت واکنش دهد. از حضور گاز استیلن در شرایط دمای بالا، فشار زیاد و تماس با شعله، جرقه و سطوح داغ جلوگیری شود. گاز استیلن می تواند در ترکیب با هوا در حضور اکسیدکننده ها و هالوژن ها و ترکیبات هالوژنی واکنش دهد. سیلندر حاوی گاز استیلن را در فشار P≥1bar تخلیه نکنید. همچنین برای جلوگیری از آلودگی مسیر فرایند توسط حلال، در صورتی که فشار سیلندر کمتر از 5.4bar است، از آن استفاده نکنید. توصیه می شود برای جلوگیری از برگشت جریان به داخل سیلندر از Flash back استفاده شود.

فروش گاز استیلن

فرافن گاز تهران تامین کننده گاز استیلن با خلوص% 99.6 می باشد. همچنین امکان شارژ گاز استیلن در کپسول استیلن با ابعاد مختلف وجود دارد. برای اطلاع از قیمت گاز استیلن و همچنین خرید گاز استیلن با کارشناسان ما تماس بگیرید.