توضیحات

گاز مونوکسید کربن

گاز مونوکسید کربن یا کربن مونوکسید که با فرمول شیمیائی CO نشان داده می شود گازی است که از سوختن ناقص کربن ایجاد می شود.

منابع

عمده ترین منبع تولید مونوکسید کربن ریفرمرها هستند که در آن ها بخار آب و گاز طبیعی جهت تشکیل مونوکسید کربن و با یکدیگر واکنش می دهند. از دیگر روش های تولید مونوکسید کربن می توان از واکنش سوختن مخلوطی از گاز های آتشگیر در هوا نام برد. این واکنش مخلوطی از کربن مونواکسید و نیتروژن تولید می کند که این مخلوط گاز تولید کننده (producer gas) نام دارد. سومین منبع تولید این گاز، گاز حاصل از واکنش گرماگیر کربن و بخار آب است. که این واکنش مخلوطی از هیدروژن و مونوکسید کربن تولید می کند. همچنین روش های مختلف دیگری برای به دست آوردن مونوکسید کربن وجود دارد، مانند سوختن ناقص گاز طبیعی یا دی‌هیدراسیون اسید فرمیک با استفاده از اسید سولفوریک یا اسید فسفریک، جهت تولید مقدارهای کم از مونوکسید کربن.

کاربردها

  • به طور عمده در صنایع شیمیایی استفاده می شود و برای تولید انواع مختلفی از مواد شیمیایی مانند استرها، کتون ها، آلدئیدها و گلیکول ها و همچنین فسژن، یک ماده شیمیایی واسطه مهم است.
  • در مقادیر زیاد، در صنعت فلزات به روش های مختلفی استفاده می شود، برای مثال به عنوان یک عامل کاهش‌دهنده مواد شیمیایی برای بازیافت فلزات از سنگ معدن یا درتصفیه ضایعات آلومینیوم و …کاربرد دارد.
  • متانول از طریق هیدروژناسیون گاز کربن مونواکسید تولید می‌شود.
  • سوخت های هیدروکربن مایع از مونواکسید کربن حاصل می‌شوند.
  • تولید استیک اسید از واکنش کاتالیستی گاز کربن مونواکسید و متانول صورت می گیرد.
  • به عنوان جزئی از مخلوط گازی لیزر و مخلوط های کالیبراسیون به کاری می رود.

اطلاعات ایمنی

مونوکسید کربن در دسته گازهای سمی و آتشزا قرار می گیرد. در معرض این گاز قرار گرفتن در دوره طولانی حتی در غلظت های پایین آن عوارضی مانند سرگیجه، عدم هوشیاری و حتی مرگ در پی دارد.
تنفس مونوکسید کربن در غلظت های متوسط، سردرد، خواب آلودگی، سرگیجه، تحریک، ترشح بیش از حد بزاق، تهوع و استفراغ به همراه خواهد داشت.
این ماده با هوا ترکیبی آتش گیر تشکیل می دهد بنابراین از هرگونه نشتی جلوگیری شود و مخازن حاوی گاز کربن منواکسید باید در محیطی با تهویه مناسب و دمای زیر 52 درجه سانتی گراد به دور از هرگونه شعله و جرقه نگهداری شوند.
مونوکسید کربن در شرایط عادی پایدار است ولی در حضور موادی مانند ترکیب فلزات و رطوبت ، ترکیبات سولفوردار، عوامل اکسیدکننده و… ناسازگار است. این گاز در دماهای بالاتر از 400 درجه سانتی گراد تجزیه شده و گاز کربن دی اکسید و کربن ایجاد می شود.

فروش گاز مونوکسید کربن

فرافن گاز تهران تامین کننده مونوکسید کربن با خلوص های  99.5% و 99.95% و 99.99% می باشد. همچنین امکان شارژ مونوکسید کربن در کپسول مونوکسید کربن با ابعاد مختلف وجود دارد. برای اطلاع از قیمت مونوکسید کربن و همچنین خرید گاز مونوکسید کربن با کارشناسان ما تماس بگیرید.