توضیحات

گاز نیتروژن

نیتروژن یا ازت یکی از عنصر های شیمیایی در جدول تناوبی است که نشان شیمیایی آن N  و عدد اتمی آن 7 است.

تاریخچه

گاز ازت توسط فیزیکدانی اسکاتلندی به نام دنیل رادرفورد در سال 1772 کشف شد و آن را هوای مهلک نامید. اگرچه وی نتوانست آن را به عنوان ماده ی شیمیایی مجزا شناسایی کند وفقط توانست آن را از کربن دی اکسید تمییز دهد. همچنین این رادرفورد بود که دریافت جزئی در هوا وجود دارد که عمل احتراق را همراهی نمی‌کند. در همان زمان، نیتروژن توسط کاوندیش، اسکیله و پریستلی مطالعه و بررسی شده و آن را هوای سوخته نامیدند. نیتروژن به‌قدری بی‌اثر بود که لاوازیه آن را ازت که به معنی بدون زندگی است، نام نهاد.

سازگاری

گاز ازت در شرایط عادی پایدار است. در شرایط دمایی بسیار بالا ( C° 800) با لیتیم، نئودیمیم، تیتانیوم و منیزیم به شدت واکنش داده و نیترید تولید می کند.

منابع

نیتروژن در مقیاس زیاد در دستگاه های تقطیر هوای مایع تولید می‌شود. اگر هدف تولید گاز ازت با خلوص خیلی بالا باشد، لازم است نیتروژن تولید شده وارد یک پروسه‌ی خالص سازی ثانویه شود. همچنین دامنه‌های پایین‌تری از خلوص گاز ازت می‌توانند به وسیله‌ی روش‌های غشایی تولید شوند، و خلوص های معمولی تا بالا با روش‌های جذب نوسان فشار (Pressure Swing Adsorption) به دست می آیند.

کاربردها

  • از این گاز با خلوص بالا به طور گسترده در صنعت نیمه هادی به عنوان گاز حامل یا تخلیه استفاده می شود.
  • به عنوان گاز بالانس در بسیاری از مخلوط های گازی به کار می رود.
  • به همراه کربن دی اکسید به عنوان اتمسفر اصلاح شده (MAP) در صنایع غذایی استفاده می شود.
  • این گاز را در تجهیزات آزمایشگاهی با عنوان Zero gas و به عنوان گاز حامل در کروموتوگرافی گازی به کار می برند.
  • در صنایع الکترونیک برای خنثی سازی راکتورهای اپیتکسی استفاده می شود.
  • به طور عمده در مخلوط با یک گاز احیاء مانند گاز هیدروژن یا گاز طبیعی به کار رفته تا اتمسفر عاری از اکسیژن را در طول تریتمنت گرمایی فلزات فراهم آورد.
  • در فرآیند هابر- بوش (Haber-Bosch) برای تولید آمونیاک از گاز ازت استفاده می شود.
  • گاز ازت همچنین بعنوان پرکننده بی‌اثر، در مخزن های بزرگ برای نگهداری مایعات قابل انفجار، در هنگام ساخت قطعات الکترونیک مانند ترانزیستور، دیود و مدار یکپارچه و نیز برای ساخت فلزات ضد زنگ استفاده می‌شود.
  • به عنوان گاز اطفاء حریق در معادن از نیتروژن استفاده می شود.

فروش گاز نیتروژن

فرافن گاز تهران تامین کننده نیتروژن با خلوص های 99.9999%، 99.9995%، 99.999% می باشد. همچنین امکان شارژ نیتروژن در کپسول نیتروژن با ابعاد مختلف وجود دارد. برای  اطلاع از قیمت گاز نیتروژن و همچنین خرید گاز نیتروژن با کارشناسان ما تماس بگیرید.