توضیحات

گاز هلیوم

هلیوم از واژه یونانی به معنای خورشید گرفته شده است. اولین عضو از خانواده گازهای نجیب (بی اثر) در جدول تناوبی است که با فرمول شیمیایی He و عدد اتمی 2 نشان داده شده است. گاز هلیوم گازی بی بو ،بی رنگ و بی اثر است. هلیوم سبک ترین گاز پس از هیدروژن است، ولی بر خلاف هیدروژن غیرقابل اشتعال است. بسیاری ازگازها را می توان درآزمایشگاه تهیه کرد، ولی برخی از آنها را فقط در طبیعت می توان یافت . هلیوم از آن دسته گازها است که فقط در طبیعت یافت می شود.

تاریخچه

نخستین نشانه هلیوم در ۱۸ اوت سال ۱۸۶۸ به صورت یک نوار زرد رنگ در طول موج 49 و 587 نانومتر در طیف سنجی کروموسفرخورشید دیده شد. این خط زرد رنگ را ستاره شناس فرانسوی ژول ژانسن در هنگام یک خورشیدگرفتگی کامل در گونتور هند شناسایی کرد و گمان می شد مربوط به سدیم باشد. در اکتبر همان سال، ستاره شناس انگلیسی، نورمن لاکر نواری زرد رنگ در طیف سنجی نور خورشید پیدا کرد و آن را نوار D3 فرانهوفر نامید. او حدس زد که این خط باید توسط یک عنصر درون خورشید که در زمین ناشناخته ‌است، پدید آمده باشد. لاکر و شیمیدان انگلیسی ادوارد فرانکلند واژه ی یونانی هلیوس به معنی «خورشید» را برای این عنصر برگزیدند. در سال 1882 فیزیکدان ایتالیایی، لویجی پالمری برای اولین بار هلیوم را در روی زمین شناسایی کرد.

منابع گاز هلیوم - فرافن گاز تهران

منابع گاز هلیوم

در حال حاضر منبع اصلی استخراج و تولید هلیوم، گاز طبیعی یا همان گاز ترش می باشد. درمرحله اول استخراج هلیوم دمای گاز طبیعی را پایین آورده و مایع هلیوم با خلوص ۸۰ درصد بدست می آید. در این مرحله بسیاری از ناخالصی ها از جمله متان، اتان، پروپان و آرگون و نیتروژن از گاز حذف می گردد. البته امکان استخراج هلیوم از اتمسفر نیز وجود دارد که به دلیل هزینه بالا امکان تولید در حجم زیاد صرفه اقتصادی ندارد. همچنین به خاطر کمبود هلیوم در جهان، بسیاری از مصرف کنندگان سیستم هایی را برای بازیابی این گاز دارند.

کاربردهای گاز هلیوم - فرافن گاز تهران

کاربردهای گاز هلیوم

 • هلیوم به تازگی کاربرد گسترده ای در پر کردن بادکنک ها که به بادکنک های هلیومی معروف هستند دارد.
 • هلیوم برای رفع مشکلات تنفسی بیماران مبتلا به آسم به کار می رود.
 • هلیوم گازی خنثی بوده و به همین دلیل به عنوان جز تشکیل دهنده اتمسفر خنثی استفاده می شود.
 • به طور گسترده در صنایع جوشکاری به عنوان گاز محافظ خنثی در جوشکاری قوس الکتریکی به کار می رود.
 • به عنوان خنک کننده میله های اورانیوم در راکتورهای هسته ای استفاده می شود.
 • از این گاز در انواع مختلف لیزرهای گازی به عنوان گاز محافظ یا حائل استفاده می کنند.
 • مخلوط هلیوم و هیدروکربن ها به عنوان گاز پرکننده در کانترهای هسته ای به کار می رود.
 • مخلوط های متنوعی از هلیوم و گاز اکسیژن به عنوان گاز تنفسی برای غواصانی که در عمق زیاد و فشار بالا کار می کنند، به کار می روند. استفاده از هلیوم برای رقیق کردن اکسیژن به جای نیتروژن، مانند هوا، از انحلال نیتروژن در خون جلوگیری می کند و خطر خواب نیتروژنی را از بین می‌برد.
 • برای پرکردن بالون ها جهت مطالعات اتمسفر فوقانی و اشعات کیهانی استفاده می‌شود. بالون­ های کوچک هلیومی برای حمل تجهیزات هواشناسی توسط هواشناسان به کار می­رود.
 • به دلیل آتشگیر نبودن و چگالی کم، برای پر کردن بالون های اسباب بازی ، تایرهای هواپیما و بنرهای تبلیغاتی استفاده می شود.
 • به عنوان گاز تخلیه و گاز حامل در بسیاری فرآیندهای نیمه ­هادی­ ها به کار می برند. هم چنین در رشد اپیتکسی بلورها از آن استفاده می­شود.
 • برای شکستن خلاء در کوره­ های مخصوص تریتمنت گرمایی به کار می­رود.
 • برای ایجاد اتمسفر خنثی در فرآیندهای شیشه گری ویژه و نیز تولید سنگ های قیمتی از این گاز استفاده می شود.
 • به عنوان گاز حامل در کروماتوگرافی گازی مورد استفاده قرار می گیرد.

اطلاعات ایمنی

گاز هلیوم گاز بی اثری است ولی در صورت تنفس طولانی مدت و یا نشت این گاز در یک محیط بسته، به سرعت جایگزین اکسیژن در خون و در نهایت موجب خفگی می شود. در صورتی که هلیومی که در کپسول فشرده شده است، توسط فرد تنفس شود بدلیل شدت جریان بالا می تواند منجر به پارگی ناگهانی شش ها و فشارزدگی گوش میانی شود. البته تعداد کشته شدگان گزارش شده در اثر پارگی شش ها بسیار کم است. از تماس مستقیم پوست با هلیوم مایع نیز باید خودداری کرد چون سبب سوختن پوست می شود. ( سرمای فوق العاده بالائی در اثر تغییر فاز هلیوم و تبدیل آن به گاز بوجود می آید.)

اطلاعات فیزیکی و شیمیایی گاز هلیوم

عدد اتمی 2
جرم اتمی 4.002602amu
نقطه ذوب -272.2°C
نقطه جوش -268.9°C
شعاع اتمی
شعاع کوالانسی 32Pm
شعاع واندروالسی 140 Pm
ساختار بلوری hcp
شکل الکترونی 1s2
حالت استاندارد گاز
دوره تناوبی 1
تعداد الکترون لایه ظرفیت 2
رنگ بی رنگ
شماره گروه 18
نام گروه گازهای نجیب
گرمای تبخیر 0.0845 KJ/mol
ظرفیت گرمایی 20.8J/mol.k
چگالی(STP) 0.178g/L
گرمای هم‌جوشی 5.23 KJ/mol
انرژی یونیزاسیون 2372KJ/mol

فروش گاز هلیوم

فرافن گاز تهران تامین کننده هلیوم با خلوص های 99.9999%، 99.9995%، 99.999% می باشد. همچنین امکان شارژ هلیوم در کپسول هلیوم با ابعاد مختلف وجود دارد. کپسول هلیوم در سایزهای 2 تا 50 لیتری موجود می باشند. هدف فرافن گاز تهران همواره ارائه گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب متناسب با نیاز مصرف کنندگان می باشد. برای دریافت قیمت هلیوم با کارشناسان ما تماس بگیرید.